Potrivit publicației, Zelenski a convocat o întâlnire săptămâna trecută pentru a-și instrui echipa să se pregătească pentru alegeri după ce va intra în vigoare încetarea completă a focului. Potrivit unor surse americane, acest lucru s-ar putea întâmpla până la sfârșitul lunii aprilie.
The Economist sugerează 20 aprilie, care cade în Duminica Paștelui, ca dată posibilă pentru cetarea focului și amintește că pe 5 mai a acestui an, parlamentul ucrainean este programat să voteze prelungirea legii marțiale, care expiră pe 8 mai.
Ridicarea legii marțiale este o primă etapă necesară pentru demararea procesului electoral.
Alegeri în vară?
"Sursele nu sunt de acord cu privire la data exactă, dar majoritatea spun că Zelenski ar dori să organizeze alegerile în vară. Legea cere cel puțin 60 de zile pentru o campanie electorală, așa că cea mai devreme oportunitate este începutul lunii iulie", scrie The Economist.
Unele surse ale ziarului susțin că campania va dura trei luni: atât timp va dura refacerea listelor electorale în plin război.
În același timp, liderii opoziției spun că un vot rapid este imposibil. În special, adjunctul Poporului din partidul Batkivshchyna, Serhiy Vlasenko, consideră că va fi dificil să se ajungă la o încetare efectivă a focului până la 8 mai. Potrivit acestuia, posibilitatea de a vota va fi și mai inaccesibilă pentru milioane de ucraineni din străinătate, pentru soldații din tranșee sau pentru oamenii din teritoriile ocupate, notează Unian.
„Pregătirile serioase sunt acum în desfășurare pentru ca Zelenski să apară pentru a doua oară în fața alegătorilor, și destul de curând”, se spune în articol. Politicianul ucrainean de opoziție și șeful partidului Solidaritatea Europeană, Petro Poroșenko, prezice că alegerile ar putea avea loc „oricand din august până în octombrie” și susține că campania a început de fapt odată cu decizia lui Zelenski de a impune sancțiuni lui Poroșenko.
O sursă guvernamentală de rang înalt a declarat pentru The Economist că Poroșenko „își supraestimează importanța” și „nu reprezintă o amenințare serioasă”. Dar această sursă mai crede că Zelenski va încerca să-și surprindă adversarii cu alegerile din iulie și speră că termenul îi va permite să candideze fără opoziție puternică din partea altui candidat. Potrivit sursei, o astfel de întorsătură ar fi benefică nu numai pentru Zelenski, pentru că „o campanie lungă va sfâșia țara”.
Cu toate acestea, mulți cred că alegerile l-ar putea ajuta pe Putin să destabilizeze Ucraina, chiar dacă Zelenski va câștiga. Un înalt oficial al serviciilor de informații prezice că instabilitatea internă va reprezenta un risc mai mare pentru Ucraina în acest an decât lupta în prima linie.
DefenseRomania App
Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News