Anunțul de marți vine ca retorsiune adoptată la o zi după ce Algeria a ordonat ca 12 diplomați francezi să părăsească țara în 48 de ore.
Algerul a anunțat expulzările după ce procurorii francezi au pus sub acuzare trei cetățeni algerieni, inclusiv un oficial consular, pentru suspiciunea de răpire a unui critic proeminent al guvernului care se consideră că a avut loc la Paris anul trecut.
Activistul, Amir Boukhors – cunoscut celor peste un milion de urmăritori TikTok ca „Amir DZ” – a primit azil în Franța în 2023, iar în aprilie anul trecut a fost răpit într-o suburbie a Parisului și eliberat a doua zi. Autoritățile franceze au declarat că cei trei suspecți de participarea la răpire se confruntă, de asemenea, cu acuzații de conspirație “în activități teroriste”.
Este pentru prima dată când Franța reține un angajat al consulatului algerian, marcând o escaladare bruscă a tensiunilor dintre Paris și fosta colonie franceză.
Ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot a declarat luni că expulzările au fost direct legate de arestări.
Ministerul francez pentru Europa și Afaceri Externe a remarcat că mișcarea Algeriei, dacă va fi realizată, ar marca prima expulzare a diplomaților francezi din țară de la independența sa în 1962.
Algeria, care a emis nouă mandate internaționale de arestare pentru Boukhors sub acuzații inclusiv fraudă și „terorism”, cere extrădarea acestuia.
În mod neașteptat, escaladarea tensiunilor vine în contradicție cu declarațiile recente dintre cele două țări. Cu doar o săptămână mai devreme, Barrot sa întâlnit cu președintele algerian Abdelmadjid Tebboune și a declarat că relațiile bilaterale au revenit la normal după o perioadă de tensiuni la foc mic.
Reamintim că susținerea de către președintele francez Emmanuel Macron a planului de autonomie al Marocului pentru regiunea disputată Sahara de Vest a stârnit anul trecut revolta la Alger. De asemenea, arestarea scriitorului franco-algerian Boualem Sansal de către o instanță algeriană luna trecută a sporit tensiunile, Macron cerând eliberarea acestuia. Nu în ultimul rând, relațiile politico-militare strânse dintre Rusia și Algeria alimentează o atitudine mai asertivă a Algerului față de Parisul poziționat categoric împotriva acțiunilor Moscovei în Europa, în special în Ucraina.
DefenseRomania App
Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News